Rekordy na rynku nieruchomości


Rok 2015 to rekordowy rok dla rynku nieruchomości. Polacy kupują chętniej i więcej. Częściej też uskuteczniają przeprowadzki. Warszawa jest jednym z głównych ich celów. Poniżej nieruchomościowy bilans tego roku w pigułce.


Rekordy, rekordy...

Z raportu Lion's Banku wynika, że w roku 2015 rozpoczęto 54 tysięcy nowych inwestycji – jest to wynik najwyższy w historii. Firmy budowlane budują najwięcej w segmencie popularnym, zwłaszcza że ten rodzaj budownictwa wspierany był programem Mieszkanie dla Młodych. Przez pierwszy kwartał obowiązywania nowych warunków programu złożona wnioski na 333 mln złotych. Dla porównania w całym 2014 roku opiewały one na kwotę 366 mln złotych. Dobrą kondycję rynek nieruchomości zawdzięcza również atrakcyjnej średniej cenie za metr kwadratowy oraz możliwości zaciągnięcia kredytu z niskim oprocentowaniem, z czego klienci chętnie korzystają.


Luksus w cenie

Dodatkowo, rok 2015 sprzyjał zakupom luksusowym. Szacuje się, że na tego rodzaje inwestycje wydali w tym roku ponad 14 mld złotych, czyli ok. 13% więcej niż w roku ubiegłym. Tendencje te nie ulegną zmianie i w przyszłym roku wartość rynku dóbr luksusowych wzrosnąć ma o 17%. Przykładem inwestycji luksusowej są np. wrocławskie lofty powstałe na miejscu dawnej fabryki papieru. Nowe inwestycje inicjują nowe przeprowadzki. Warszawa jest przykładem miasta, do którego przeprowadzamy się najczęściej. O tym dlaczego tak się dzieje pisaliśmy już w osobnym artykule.